Przejdź do treści

Wydarzenia towarzyszące

Passion for Watches – Antoni N. Patek to także wydarzenia towarzyszące, pozostające w tematyce czasu, jego historii i roli, jaką odgrywa w naszej codzienności.

"Kukułka z zegara" | Autorski monodram w wykonaniu Kacpra Kubca

Zastanawialiście się kiedyś co robi kukułka w zegarze? Czym zajmuje się pomiędzy kukaniem? Jakie ma marzenia i czego pragnie? Może chciałaby wyjść do kina albo do teatru? Albo pojechać na wycieczkę do ciepłych krajów? Jakie może mieć zmartwienia i co ją złości?

Spektakl „Kukułka z zegara” to zabawna i mądra bajka o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, realizowaniu marzeń, odkrywaniu swoich potrzeb i akceptacji siebie i świata.

Reżyseria i wykonanie: Kacper Kubiec
Teksty piosenek: Marcin Wąsowski
Muzyka: Michał Iwanek

Sala S7

16 czerwca | 10:00 i 11:00

Zegarowe animacje dla najmłodszych

Lubelskie wydarzenie ”Passion For Watches – Antoni N. Patek ” jest kierowane nie tylko do dorosłych i starszej młodzieży, ale również do najmłodszych. W czasie gdy starsi będą słuchać wykładów i uczestniczyć w warsztatach tematycznych, dzieci pod okiem doświadczonego animatora będą uczestniczyć w zajęciach muzyczno – ruchowych o tematyce zegarowej.

Żeby podczas tych zajęć plastycznych, prócz nauki o zegarach i czasie było dynamicznie i wesoło, dzieci będą mogły poćwiczyć koordynację ruchową i poznać przy muzyce, techniki różnych styli tańca towarzyskiego. Wszystkie dzieci wyjdą z zajęć z własnoręcznie wykonanym zegarem – zabawką.

Justyna Ćmoch jest wykwalifikowaną nauczycielką, pedagogiem i specjalistką w zakresie komunikacji niewerbalnej. Pracuje od wielu lat z dziećmi w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Otwocku. Jej pasją pozazawodową jest taniec. Bierze udział w turniejach tańca towarzyskiego. Posiada uprawnienia instruktorskie do pracy z dziećmi w zakresie motoryki ruchu.

Foyer S1

17 czerwca | 10:00 – 12:00

Pokaz działania wahadła Foucaulta

Wahadło Foucaulta służy do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Nazwa wahadła pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka J. B. L. Foucaulta, który pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. 

100 lat później wahadło Foucaulta miało swoją premierę w Polsce. W czerwcu 1949 r. w Krakowie odbył się pierwszy pokaz wahadła w kościele św. Piotra i Pawła.

Lubelski projekt Wahadła Foucaulta to jedyny taki wynalazek na skalę światową ponieważ w odróżnieniu do innych wahadeł w Polsce ma zmienną masę. Wahadło powstało z recyclingu, do jego budowy użyto tarcz hamulcowych, sztangi z siłowni i elementów znalezionych na złomie w ramach działań proekologicznych.

Autor projektu: Ireneusz Maksim. Konstrukcja wahadła zamontowana w Lubelskim Centrum Konferencyjnym składa się z linki stalowej o długości 25 metrów i metalowego obciążnika o zmiennej masie od 20 do 28 kilogramów. Czas potrzebny na pełny obrót płaszczyzny wahań wahadła w LCK wynosi około 30 godzin, 46 min. i 30 sekund.

Patio LCK

Gala PASSION FOR WATCHES

Chcąc, aby wydarzenie Passion for Watches -Antoni N. Patek nie ograniczało się tylko do oficjalnych konferencji, wystaw i warsztatów zaplanowaliśmy w ramach wydarzenia również część artystyczną.

Podczas wieczornych uroczystoci odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Antoniego N. Patka postaci ważnej dla polskiego i światowego zegarmistrzostwa, a także wręczymy pamiątkowe medale przygotowane przez Towarzystwo Historyczne im. Antoniego Patka. Uwieńczeniem wieczoru będzie specjalnie przygotowany koncert oraz bankiet połączony z występem artystycznym.

Sala S2 / Foyer S2

16 czerwca | 18:00