Przejdź do treści

Warsztaty

Zapraszamy do udziału w warsztatach tematycznych, które odbędą się podczas wydarzenia Passion for Watches – Antoni N. Patek.

Zajęcia warsztatowe odbędą się 16 i 17 czerwca. Na każdy dzień obowiązuje oddzielna rejestracja, której można dokonać w zakładce REJESTRACJA, lub klikając bezpośrednio w interesujący Państwa termin danego warsztatu, widoczny poniżej.

Artur Szwarczyński

Jak naprawić zegarek

Artur Szwarczyński – jak mówi o sobie jest zegarmistrzem samoukiem. Od 30 lat naprawia zegarki. Od 10 lat prowadzi własny zakład oraz organizuje warsztaty, żeby zarazic pasją do mechaniki precyzyjnej jak najwięcej osób.

Budzik Sława będzie służył uczesnikom do nauki naprawy budzika. Na warsztatach zainteresowani nauczą się posługiwania precyzyjnymi narzędziami, rozbierania zegara, weryfikacji uszkodzeń oraz zakresu naprawy. Warsztaty zakończa się złożeniem i uruchomieniem budzika.

Jakub Filip Szymaniak

Rzemiosło czy sztuka - tworzenie pasków do zegarków

„Od ponad 20 lat zgłębiam świat zegarków. Ponad dekadę temu pasję zegarkową połączyłem z miłością do pięknych skór, tworząc unikalne kreacje pasków na zamówienie z najciekawszych materiałów.”

Jakub Filip Szymaniak – pasjonat wysokiej klasy skórzanych akcesoriów i butów, zegarków oraz klasycznej męskiej elegancji. Prowadzi pracownię skórzaną J.F.Szymaniak zajmującą się ręcznym wytwarzaniem na zamówienie unikatowych pasków do zegarków oraz skórzanych akcesoriów. Wszystkie jego produkty szyte są ręcznie a zastosowane skóry pochodzą z najlepszych garbarni, pięknie oddając ducha czasu.

Członek Stowarzyszenia But w Butonierce Bespoke Social Club które promuje m.in. polskich rzemieślników – szewców, krawców oraz twórców artykułów skórzanych. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków oraz moderatorem forum KMZiZ, a także członkiem redakcji największego polskiego magazynu zegarkowego CH24.pl

Jędrek Wojnar

Jak pokazać to, co niewidoczne - warsztaty fotografii zegarków

Jędrek Wojnar – inżynier i menedżer z duszą artysty. Pasjonat fotografii, wina i zegarków. Na co dzień zagląda w bity i dzieli fotony na czworo w swojej pracy związanej z transmisją światłowodową.

Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami będzie aranżował plany oświetleniowe i stylizacje do jak najbardziej atrakcyjnego pokazania charakteru i detali fotografowanego zegarka. Podzieli się także praktyczną wiedzą o tym, na co zwrócić uwagę w tej bardzo specyficznej dziedzinie fotografii makro. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych zegarków, jakie chcieliby sfotografować oraz rekwizytów jakich można użyć do zaaranżowania sceny lub budowy tła.

Małgorzata Jankowska

Emalia jubilerska jako sztuka zdobnicza

Emalia jubilerska jako sztuka ozdabiania metali szlachetnych znana jest od starożytności. Wykorzystywana w różnych kulturach swój ostatni wielki renesans przeżywała w XIX wieku wraz z dziełami Rene Lalique’a, Petera Carla Faberge oraz Antoniego Patka.

Proponuje wycieczkę przez wieki rozwoju tej unikatowej sztuki, jej różnych stylów i odmian aż do dzisiejszej technologii jej wytwarzania.

Rafał Zaczkowski

Jak wykonać własny zegar słoneczny

Zegary słoneczne jako najstarsze czasomierze były w użyciu prze ponad 5000 lat. Pierwsze tego typu obiekty powstały w starożytnej Babilonii, Chinach, Indiach, Egipcie i później w Grecji i Rzymie.

Miały one kształt kolumny czy obelisku i były skierowane ku zenitowi. Zegar tego typu nazywany jest z greckiego gnomonem (ozn. pręt lub słup pionowy), a jego cień przesuwający się w ciągu dnia po ziemi spełniał rolę dzisiejszych wskazówek zegara. Od tego wyrazu gnomon powstała nazwa dziedziny zajmującej się teorią i budową zegarów słonecznych gnomonika (nazwę tą wprowadzili Grecy).

Warsztaty zatytułowane „Jak wykonać własny zegar słoneczny” to zajęcia, na których uczestnicy poznają dawną sztukę kreślenia zegarów słonecznych. Uczestnicy przekonają się, że sztuka ta, dawniej wykładana na uniwersytetach, nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Zajęcia warsztatowe poprowadzi Rafał Zaczkowski, związany z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.