Prelegenci
Edycja 2025

Stanisław Bajtlik
fizyk z Centrum Astronomicznego M. Kopernika, PAN. Zajmuje się kosmologią i teorią względności. Autor 40 prac naukowych. Pracował na uniwersytetach w Princeton, Boulder, Trieście, Paryżu, Monachium, Cambridge, Baltimore. Popularyzator: ok. 130 audycji TV, ok. 300 radiowych, kilkaset artykułów popularnonaukowych, książka „Kosmiczny alfabet”, liczne wykłady. Współorganizator Warszawskiego Festiwalu Nauki. Laureat Medalu Krzysztofa Ernsta (Polskie Tow. Fizyczne) i nagrody Serwisu Nauka w Polsce i Min. Nauki.

Małgorzata Telecka
dr Małgorzata Telecka - absolwentka geografii i fizyki UMCS. Obecnie pracownik Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Autorka książek podróżniczych. Niestandardowa turystka jeżdżąca po Europie na rowerze z psem. Osoba nienosząca zegarka, ale zawsze wiedząca, kiedy jest koniec zajęć.

Karol Wójcicki
popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, podróżnik i twórca fanpage'a „Z głową w gwiazdach". Od lat inspiruje tysiące ludzi do patrzenia w niebo. Poluje na zaćmienia Słońca, zakochany w zorzy polarnej – dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015, POP Science 2024 Złotego Logo Polska. Ściąga niebo na ziemię i pomaga ludziom sięgać gwiazd.

Dominika Dudek
Dominika Dudek - menadżer rajdowego mistrza świata Kajetana Kajetanowicza oraz kierownik jego zespołu ORLEN Rally Team. Odpowiedzialna za opracowanie i wdrażanie strategii rozwoju marki osobistej i zarządzanie wzrostem jej wartości, a także budowanie skutecznych i trwałych partnerstw biznesowych.

Tomasz Tomanek
Jestem ojcem, mężem, inżynierem, managerem, trochę naukowcem, projektantem, byłym fotografem, górskim biegaczem i miłośnikiem zegarków. Jestem zegarkowym entuzjastą już ładnych parę lat, jest to czas w którym dane mi było poznać wielu świetnych ludzi też zarażonych tą pasją. Poznać i tak osobiście, jak i tak „internetowo". Mam też za sobą wiele lat w towarzystwie aparatów fotograficznych i niejako „z rozpędu", bardzo lubię tej zegarkowej pasji hołdować na wizualne sposoby. Od niedawna, z resztą po namowie i przy wsparciu, wielu zegarkowych przyjaciół, ta strona wizualna nabrała też ruchomego charakteru w formie kanału na YT. ...właściwie to nie mam celu, liczą się dla mnie spotkania i zachwyty po drodze.

Piotr Orzechowski
Piotr Orzechowski – radca prawny i menadżer w spółkach działających w branży kolejowej, w której realizuje się zawodowo od kilkunastu lat. Z Forum związany od 2018 roku a Stowarzyszenie KMZiZ wspiera od kilku lat organizując warsztaty tematyczne we Wrocławiu oraz Nowym Sączu. Aktywnie wspierał również pierwszą edycję Passion for Watches. Zainteresowania urządzeniami do pomiaru czasu koncentrują się na zegarkach i zegarach kolejowych oraz historii niewielu polskich producentów zegarów, zegarków oraz budzików. Aktualnie po stworzeniu albumu: Ball Watches Adventure, w którym połączył pasję do zegarków kolejowych i podróży, wolny czas spędza w archiwach, poszukując materiałów do opracowania na temat Łódzkiej Fabryki Zegarów „Poltik”. Pasję do pracy i urządzeń do pomiaru czasu dzieli z rodziną starając się zachować harmonię we wspólnej wędrówce przez czas.

Leon Morawiec
Leon Morawiec Mąż, ojciec, pasjonat. Potrafi dobrze zjeść i odpowiednio to przyrządzić. Rozróżnia flambirowanie od deglasowania czy konfitowanie od bastowania. Jednak nie odróżnia wychwyty kotwicowego od współosiowego. Pomimo tego od ponad 15 lat jest mocno zafascynowany historią i sztuką zegarmistrzowską oraz zegarkowym designem przemysłowym. Od 2015 roku pomysłodawca i obecnie współorganizator Bielsko-Bialskich Spotkań Zegarkowych, a od 2019 członek i współzałożyciel kolektywu zegarkowego SWiP, który zrzesza losowych 12 fanów zegarków, a w swoich szeregach ma zaszczyt mieć m.in. Twórcę Zegarkowego, Właściciela i Producenta mikrobrandu zegarkowego oraz Zegarmistrza.

Mateusz Piechnik
Jestem miłośnikiem Horologii, a szczególnie zegarków vintage. Moją pasją, poza samymi zegarkami, jest ich historia. To co sprawia mi szczególną radość, to wyszukiwanie i porządkowanie historycznych informacji o markach i modelach, a następnie dzielenie się nimi ze społecznością kolekcjonerów zegarków. Te zainteresowania zaowocowały napisaniem i wydaniem książek "Czas na głębokości - historia zegarków do nurkowania" w 2018 roku oraz "Czas to pieniądz, jak kolekcjonować i sprzedawać zegarki" z 2022 r. Prywatnie jestem ojcem i mężem oraz zapalonym sportowcem-amatorem, co pomaga mi w zachowaniu równowagi pomiędzy pracą, hobby, zdrowiem i życiem rodzinnym.

Władysław Meller
Zainteresowanie zegarkami i zegarmistrzostwem, zrodziło się jeszcze w czasach dziecięcych, gdy będąc uczniem szkolnym całe popołudnia i wakacje spędzał w zakładzie zegarmistrzowskim, pod okiem swojego ojca – Antoniego Władysława Mellera. W dalszym etapie nauki, zwieńczonym tytułem magistra, inżyniera mechanika na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej (dziś Wydział Mechatroniki) Politechniki Warszawskiej, na specjalności Konstrukcja Przyrządów Precyzyjnych zdobywał teoretyczną wiedzę zawodową. Kolejnym etapem była regularna praca zegarmistrza, współprowadzenie sklepu z zegarkami. Następnie przedstawicielstwa handlowego dla szwajcarskich producentów i ponownie salonu zegarkowego odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach. Współtwórca Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, organizator branżowych przedsięwzięć i autor wielu publikacji z tematyki zegarowej, w tym w szczególności w zakresie techniki. Członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy, w ramach którego kierował obchodami 50. rocznicy budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie. Autor książki : „Przystanek: zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia”, w której zebrane są szczegółowe informacje na temat historii produkcji i szczegółów dotyczących zegarków z ZMP Błonie. Obecnie prowadzi sklep z zegarkami i wykonuje usługi w zakresie zegarmistrzostwa. Współpracował przy wydaniu aktualnie książki: „CZAS pod czerwoną gwiazdą”, której premierowy pokaz odbywa się w trakcie Passion for Watches.Biegły sądowy w zakresie zegarków i zegarmistrzostwa.

Eugeniusz Szwed
Współzałożyciel Stowarzyszenia KMZiZ. Organizator większości aktywności klubowych, a w tym kilkudziesięciu tzw. warsztatów zegarmistrzowskich w różnych miastach w kraju. Pomysłodawca i współprowadzący spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla klas szkół podstawowych.Twórca pierwszych targów/wystawy pod nazwą „Passion For Watches" w Ptak Expo, oraz autor nazwy tego wydarzenia. Pomysłodawca i organizator wielu konkursów i quizów dla klubowiczów. Organizator finału klubowego konkursu foto w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie.Współuczestnik z ramienia Zarządu KMZiZ odrestaurowania płyty nagrobnej Anton'ego Hardera.Współorganizator kilku cyklicznych klubowych Spotkań Rocznych.Inicjator przedsięwzięć związanych z rozpropagowaniem wiedzy o Antonim Patku poprzez organizację i współorganizację dwóch konferencji naukowych w Muzeum w Krasnymstawie. Inicjator pikników w Piaskach Szlacheckich upamiętniających miejsce urodzenia Antoniego Patka. Współtwórca i współorganizator pierwszego wydarzenia „Passion For Watches" w Lublinie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.Pomysłodawca i organizator corocznych klubowych Spotkań Świąteczno-Noworocznych dla klubowiczów.Wieloletni prezes Stowarzyszenia KMZiZ. Prywatnie, amatorsko muzykujący miłośnik muzyki jazzowej i motocyklowych podróży turystycznych po kraju.

Beniamin Czapla
Urodzony w 1995 roku w Tarnowskich Górach. Historyk. Pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Doktorant na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor pierwszej biografii Antoniego Patka oraz licznych prac poświęconych historii handlu i gospodarki w XIX wieku. Bada losy polistopadowej emigracji w Szwajcarii. Miłośnik historii zegarmistrzostwa. Aktualnie pracuje nad pierwszą monografią spółki Czapek et Cie.
- Marcin Fidler
- Marcin Karolewski

Przemysław Jóźwiak
Przemysław Jóźwiak – należy do Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, kolekcjoner oraz autor książki Czas pod czerwoną gwiazdą, poświęconej historii przemysłu zegarkowego na terenach byłego ZSRR. Od 12 lat kolekcjonuje zegarki radzieckie, a od blisko dekady zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o ich historii i specyfice. W ramach wydarzenia Passion for Watches zaprezentuje część swojej kolekcji zegarków ZSRR, w tym unikalny zbiór zegarków dla niewidomych, oraz weźmie udział w spotkaniu autorskim poświęconym swojej książce.

Marcin Karolewski (Vratislawia Conceptum)
Z wykształcenia inżynier informatyk z powołania pasjonat i kolekcjoner urządzeń odmierzających czas.Aktywny wieloletni członek społeczności zrzeszonej pod szyldem Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.Od ponad 13 lat właściciel i główny projektant niezależnej wrocławskiej marki produkującej zegarki: Vratislavia ConceptumW swoich projektach inspiruje się ważnymi wydarzeniami, historią, architekturą, militariami oraz motoryzacją.Marka Vratislavia Conceptum jest jedynym współczesnym producentem zegarków z Dolnego Śląska i jednym z nielicznych w Polsce.Przez kilkanaście lat marka dostarczyła klientom z kraju i zagranicy ponad 12 tys zegarków z czego wielu stało się jej fanami.

Kolekcja zegarków G.Gerlach
Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in.: zegarek Tatry, zegarek Navigator GMT, zegarek Sanatio w wersji chronograf i automatyczny, zegarek Jastrząb mk2 w wersji chronograf i automatyczny z komplikacją GMT, zegarek gen. Stanisław Sosabowski mk2 z automatyczną komplikacja GMT, zegarek LuxSport V8 chronograf i automatyczny, oraz zapowiedź nowego zegarka poświęconego gen. Stanisławowi Skalskiemu "Cyrk Skalskiego".

Waldemar Łabecki
Waldemar Łabecki - od ponad 30 lat właściciel Pracowni Jubilerskiej w Mysłowicach, wykonuje wyroby na indywidualne zamówienia. Pasjonat zegarmistrzostwa, zajmuje się także renowacją kopert w szczególności srebrnych i złotych. Twórca złotych kopert do mechanizmów takich firm jak Patek Philippe, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCoultre, A.Lange&Sohne, Zenith, Audemars Piguet, jak również części zamiennych. Od 2020 członek Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Miłośnik zegarków Patek Philippe.
- Marek Biń
- ARACH
- Czapek
- Gerlach
- PRIM

Piotr Zawadzki
Piotr Zawadzki - miłośnik zegarmistrzostwa, pasjonat . Przyjaciel KMZiZ. Kolekcjoner zegarków i zegarów polskich z ziem od Wilna do Szczecina i od Cieszyna do Lwowa oraz wszelkich innych poloników zegarmistrzowskich.Zajmuje się też zegarmistrzostwem PRL- u. Szczególną uwagę poświęca zegarkom z Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Błoniu. Popularyzuje wiedzę o historii fabryki i jego zegarkach. Część swoich zbiorów zaprezentuje podczas festiwalu.
- Waldemar Łabecki

Roman Kowacz
Roman KowaczZ wykształcenia architekt i grafik, od ponad 45 lat amatorsko zajmuję się zegarmistrzostwem.Jako człowiek starej daty największą sympatią darzę zegarki kieszonkowe.Moją pasją są narzędzia zegarmistrzowskie, posiadam chyba największą w Polsce i cały czas powiększaną ich kolekcję oraz dużą wiedzę na ten temat.Posiadam też duży zbiór części zapasowych do starych zegarków.Jako jeden z nielicznych w Polsce potrafię naprawić/uzupełnić tarcze porcelanowe w oparciu o własną technologię, dorobić i giąć szkiełka do zegarków.Jestem pasjonatem bibliografii zegarmistrzowskiej - mam bardzo duży zbiór książek, podręczników, katalogów polskich i zagranicznych.

Maciej Wojas
Zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego Kolekcjoner, zegarmistrz i pasjonat sztuki zegarmistrzowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego. Członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Założyciel i współwłaściciel Pracowni i Kawiarni Zegarmistrzowskiej w Warszawie.

Piotr Łukasiński
Mistrz Dyplomowany w zawodzie zegarmistrz, konstruktor zegarów, czynny zegarmistrz z 38 letnią praktyką oraz od 30 lat renowator mebli zabytkowych. Właściciel Pracowni Renowacji Zegarów “Dworek” od ponad 25 lat. Prezes Zarządu stowarzyszenia – „Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie”, członek Stowarzyszenia Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta Stołecznego Warszawy, recenzent egzaminów zawodowych w zawodzie zegarmistrz. Pasjonat historii, archeologii, sztuki, kolekcjoner poloników w zegarmistrzostwie, pomysłodawca i organizator warsztatów renowacji zegarów. Współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Zegarków i Zegarów “It’s All About Watches” oraz trzech edycji Targów Zegarmistrzowskich. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa w latach 2021-23.

Jan Szymański
Mistrz Dyplomowany w zawodzie zegarmistrz, członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Kolekcjoner oraz pasjonat w nauczaniu i popularyzacji zegarmistrzostwa. W zawodzie 53 lata... i dalej wierzy, że to piękne, ciekawe, choć unikatowe zajęcie, a także pasja, zawód dla wielu.

Krzysztof Kurek
Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego Zegarmistrz z 35 letnim stażem. W 2018 roku zdobył tytuł mistrza w zawodzie zegarmistrza. Specjalista w zakresie remontów i konserwacji zegarów wieżowych. Konserwator i opiekun "Poznańskich Koziołków". Krzysztof w 2020 roku został uhonorowany przez polskie środowisko zegarmistrzowskie statuetką "Złotej Lupy" dla zegarmistrza roku.

Damian Roncoszek
Zegarmistrz egzamin czeladniczy w 1987 roku dyplom Mistrzowski 4lata później Prowadzę szkolenia z dziedziny zegarmistrzostwa w szkołach przedszkolach oraz warsztaty zegarmistrzowskie z ramienia KMZiZ
- Ireneusz Maksim
- Kacper Ozerek
- Artur Szwarczyński