Przejdź do treści

Konferencje naukowe

Zapraszamy do udziału w konferencjach naukowych, które odbędą się podczas wydarzenia Passion for Watches – Antoni N. Patek. Poniżej znajdą Państwo szczegółowy program każdej konferencji.

Udział w konferencjach wymaga obowiązkowej rejestracji, której można dokonać za pomocą formularzy dostępnych poniżej, lub w zakładce REJESTRACJA.

16 CZERWCA

KONFERENCJA NAUKOWA | 12:00 - 15:00

KONFERENCJA NAUKOWA
12:00 – 15:00

Ten dzień, to początek, zaproszenie do naszej dwudniowej wędrówki po historii zegarmistrzostwa. Przypomnienie postaci Antoniego Patka, miejsce jego urodzenia, jego dokonań zegarmistrzowskich i tych ważnych społeczno-politycznych. Odbędziemy też podróż po USA poznając zegarki kolejowe i tematykę pomiaru czasu w kolejnictwie.

Zegarki, to też w dużej mierze biżuteria czyli rzeczy piękne. Tu będziemy mieli okazję poznać sekrety designu w zegarmistrzostwie. Może też wspólnie odpowiemy sobie na pytanie – jak powinien być zaprojektowany zegarek aby nas cieszył, taki zegarek naszych marzeń.

Podsumowaniem tego dnia będzie wykład na temat istoty czasu. Czas mierzymy i posługujemy się nim na co dzień, ale czym on jest ? Jak go sobie wyobrazić ? Czy można nim dowolnie manipulować ? Czy dla wszystkich i w każdych warunkach czas płynie jednakowo ? Czy możemy podróżować w czasie ?

Dużo pytań, dlatego warto być tego dnia w LCK. Zapewniamy, że sporo się wyjaśni i po tej wizycie będziemy bogatsi o duże pokłady wiedzy.

Rejestracja dla tego wydarzenia została zamknięta.

PANEL DLA MŁODZIEŻY | 10:00 - 12:00

PANEL DLA MŁODZIEŻY
10:00 – 12:00

Rejestracja dla tego wydarzenia została zamknięta.

17 CZERWCA

KONFERENCJA NAUKOWA | 12:00 - 15:00

KONFERENCJA NAUKOWA
12:00 – 15:00

Soboty to takie trochę leniwe dni, ale nie ta sobota i nie u nas w LCK. To prawda, tym razem będą tematy lżejsze i mniej naukowe, tym nie mniej, bardzo ciekawe zegarmistrzowsko. Sięgniemy do historii bo ona ma jednak wpływ na naszą teraźniejszość i jest fundamentem naszych współczesnych poczynań. W czasach gdy zegarek kieszonkowy czy naręczny był bardzo drogi i był raczej czymś tylko dla ludzi szlachetnie urodzonych, zegar wieżowy służył wszystkim. Każdy bez względu na pochodzenie i status materialny mógł z niego korzystać. Właśnie dlatego zapoznamy się z niedocenionym dziedzictwem zegarmistrzostwa wieżowego w Europie Środkowej.

Stolicą zegarmistrzostwa jest Szwajcaria i to raczej wiedzą wszyscy, ale u nas, w naszym kraju, również powstają zegarki o czym raczej wie niewiele osób. Dzisiaj to ulegnie zmianie. Wszyscy którzy przyjdą do LCK dowiedzą się o zegarkach powstających w Polsce.

Zegary to nie tylko metal. Nie tylko mechanizmy, kółka zębate i sprężyny. To również pięknie zdobione drewniane skrzynki ich obudów. Jak to się robi i jak precyzyjny i trudny to proces, dowiemy się bezpośrednio od osoby która zajmuje się tym profesjonalnie w swojej pracy zawodowej.

Nasze dwudniowe spotkanie nie byłoby pełne bez przedstawienia kolekcji i historii zegarków seryjnie produkowanych jeszcze do niedawna w Polsce. Okazją będzie spotkanie z właścicielem kolekcji tzw. ”Błoniaków”, zegarków naręcznych z nieistniejących już Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Błoniu. W tamtym okresie nosiły one znamiona luksusu z dumnie widniejącym na tarczy i dekielku napisie Made in Poland. Sprzedawane były w sieci sklepów Jubiler i mimo upływu czasu cieszą swoich właścicieli nawet do dziś.

Ich wzornictwo nie zestarzało się, a trwałość mechanizmów cechuje niezawodna praca przez wiele lat. Błoniaki to znacząca część polskiego zegarmistrzostwa.

Rejestracja dla tego wydarzenia została zamknięta.